Doprava zadarmo na technické izolácie nad 120€ | 15% zľava na technické izolácie nad 600€

Vyhláška 14/2016 Z.z. - minimálna hrúbka izolácie

14/2016 Z.z.

VYHLÁŠKA Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky

zo 7. decembra 2015,

ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody

 Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podľa § 31 ods. 1 písm. e) zákona č. 321/2014 Z.z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “zákon”) ustanovuje:

§1

Minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody z oceľových rúrok v budovách podľa § 11 ods. 1 zákona pri izolačnom materiáli s tepelnou vodivosťou 0,035 W . m na -1 . K na -1 pri teplote 0 stupňov C je uvedená v prílohe č. 1.
Ak sa použijú iné materiály rozvodov tepla a teplej vody ako oceľové rúrky alebo sa zvolí izolačný materiál s inou tepelnou vodivosťou ako 0,035 W . m na -1 . K na -1 pri teplote 0 stupňov C, vypočíta sa minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody v budovách podľa § 11 ods. 1 zákona podľa prílohy č. 2.

§2

Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januára 2016.
Vazil Hudák v.r.

 

Príloha č.1 k vyhláške č.14 /2016 Z.z.

Minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody z oceľových rúrok pri izolačnom materiáli s tepelnou vodivosťou 0,035 W. m-1. K-1 pri teplote 0 °C

1. Minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody z oceľových rúrok pri izolačnom materiáli s tepelnou vodivosťou 0,035 W.m-1.K-1 pri teplote 0 °C je uvedená v tabuľke:

2. Pre rozdeľovače a zberače tepla, v miestach križovania potrubí, v miestach spájania potrubí a pre potrubia a armatúry inštalované v prestupoch stien a stropov sa môže minimálna hrúbka izolácie znížiť o 50 % hodnoty hrúbky izolácie uvedenej v príslušnom riadku tabuľky.

AZ  FLEX: Príloha č.1 obsahuje tabuľku s návrhom minimálnych hrúbok izolácie, ktorá ma lambdu tepelnej vodivosti 0,035W/m.K pri teplote 0°C za predpokladu, že sa bude izolovať oceľové potrubie.
V závislosti od tepelno-izolačných parametrov izolácie, musíme počítať s tým, že ak použijeme izoláciu s horšou lambdou tepelnej vodivosti (t.j. viac ako 0,035W. m-1. K-1 pri teplote 0°C), budeme musieť použiť aj väčšiu hrúbku izolácie. Výpočet je v tomto prípade nutné vykonať podľa rovníc v prílohe č. 2.

 

Príloha č. 2 k vyhláške č.14 /2016  Z.z.

Minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody z iných materiálov ako oceľových rúrok alebo pri zvolenom izolačnom materiáli

1. Minimálna hrúbka tepelnej izolácie rozvodov tepla a teplej vody z iných materiálov ako oceľových rúrok alebo pri zvolenom izolačnom materiáli sa vypočíta z rovníc:

Pri výpočte sa nemusí zohľadniť súčiniteľ prestupu tepla na vnútornej strane rúrky  a pre súčiniteľ prestupu tepla na povrchu izolácie α2 je možné použiť hodnotu α1 W.m-2.K-1.

AZ FLEX: Nová vyhláška zohľadňuje okrem tepelnoizolačných parametrov izolácie aj tepelný odpor potrubia, ak teda použijeme iný typ potrubia (oceľové, plastové, medené…), výpočet sa riadi podľa rovníc v prílohe č.2.

2. Pre rozdeľovače a zberače tepla, v miestach križovania potrubí, v miestach spájania potrubí a pre potrubia a armatúry inštalované v prestupoch stien a stropov sa môže minimálna hrúbka izolácie znížiť o 50 % vypočítanej hodnoty hrúbky izolácie.

 

Odôvodnenie

A    Všeobecná časť

Návrh vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody bol vypracovaný na základe § 31 ods. 1 písm. e) zákona č. 321/2014. Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“).

Používanie energie má veľký podiel na spotrebe prírodných zdrojov a významný vplyv na životné prostredie. Významný podiel na spotrebe energie má aj prevádzka budov. Zákon o energetickej efektívnosti  ustanovuje požiadavky na izoláciu rozvodov tepla a teplej vody. Zákonom o energetickej efektívnosti bola do nášho právneho poriadku transponovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/27/EÚ z 25. októbra 2012 o energetickej efektívnosti, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2009/125/ES a 2010/30/EÚ a ktorou sa zrušujú smernice 2004/8/ES a 2006/32/ES.

Ustanovením § 31 ods. 1 písm. e) zákona bolo Ministerstvo hospodárstva SR splnomocnené na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým sa ustanovujú technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody v budovách.

Pod technickými požiadavkami na účely tejto vyhlášky sa rozumie aj minimálna  hrúbka izolácie pre potrubia a armatúry rozvodov tepla a teplej vody, ktorá bola stanovená tak, aby sa dosahovala úspora energie pri zaizolovanom rozvode v porovnaní s rovnakým nezaizolovaným rozvodom v intervale od 70 % do 95 % v závislosti od dimenzie potrubí a armatúr, materiálu potrubí a izolačného materiálu pri zohľadnení optimálnych nákladov spojených so samotnou realizáciou izolácie týchto rozvodov. Priemerná izolačná hrúbka bola stanovená pre tepelnú vodivosť  izolačného materiálu 0,035 W.m-1.K-1 pri teplote 0 °C.

Návrh vyhlášky je v súlade s Ústavou SR, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a zákonmi a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.

B    Osobitná časť

K § 1: Minimálna hrúbka tepelnej izolácie potrubí a armatúr uvedená v prílohe č. 1 je stanovená pre oceľové rozvody tepla a teplej vody v členení podľa dimenzie potrubí a armatúr.

Pre jednotlivé dimenzie potrubí a armatúr sú stanovené primerané minimálne hrúbky izolácie, tak aby bola dosiahnutá úspora energie medzi izolovaným a neizolovaným potrubím od 70 % do 95 %, čím je zabezpečená jednoduchá návratnosť investície do zaizolovania rozvodov tepla a teplej vody 5 až 7 rokov, vo výnimočných prípadoch 10 rokov. Životnosť používaných izolačných materiálov sa predpokladá minimálne 15 rokov. Z pohľadu doby návratnosti investície a v porovnaní s inými opatreniami energetickej efektívnosti v budovách je realizácia izolácie rozvodov tepla a teplej vody nákladovo optimálne opatrenie.

Hodnota minimálnej hrúbky izolácie bola stanovená pre rozvody tepla a pre rozvody teplej vody rovnako, nakoľko na úsporu energie medzi zaizolovaným a nezaizolovaným potrubím, vyjadrenú v percentách, nemá priemerná teplota média zásadný vplyv. Pri navrhovaní sa uvažovalo s priemernou teplotou vykurovacieho média 75 °C a s priemernou teplotou média v rozvodoch teplej vody 50 °C.

Z dôvodu zamedzenia neprimeraných zásahov do stavebných konštrukcií výlučne na účely izolovania rozvodov tepla a teplej vody, najmä v starších budovách, bol zavedený pojem montážna prístupnosť, čím sa predíde neúmernému navýšeniu investičných nákladov. V prípade, že by bola stanovená minimálna hrúbka izolácie pre všetky potrubia a armatúry bez ohľadu na to, kde sú osadené, mohlo by sa vzhľadom na neprimerané búracie a montážne práce stať, že by sa nejednalo o nákladovo optimálne riešenia, t.j. neplnili by sa základné myšlienky spojené s energetickou efektívnosťou.

Keďže minimálna hrúbka izolácie je vypočítaná pre hodnotu tepelnej vodivosti izolačného materiálu 0,035 W.m-1.K-1 pri teplote 0 °C, pri použití materiálu s inou tepelnou vodivosťou sa postupuje podľa vzorcov uvedených v prílohe č. 2. Keďže sa jedná o bežne používané technické pravidlá, môžu projektanti izolácie rozvodov tepla a teplej vody použiť na prepočet  technické predpisy a dostupné technické pomôcky akými sú napríklad výpočtové programy a algoritmy. Tieto sú zverejnené na webových stránkach so zameraním na technické zariadenia budov alebo termodynamické výpočty.

K § 2:  Navrhovaná účinnosť je od 1. decembra 2015.

 

Predkladacia správa

Návrh vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na tepelnú izoláciu rozvodov tepla a teplej vody bol vypracovaný na základe § 31 ods. 1 písm. e) zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“).

V § 11 ods. 1 písm. d) zákona je ustanovená povinnosť opatriť vhodnou tepelnou izoláciou rozvody tepla a teplej vody v budovách s úžitkovou plochou nad 1000 m2, ktoré sú vybavené ústredným teplovodným vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej vody. Uvedenú povinnosť je potrebné splniť do 31. decembra 2015 a s pridaním ďalšieho opatrenia energetickej efektívnosti do 31. decembra 2017. Predmetné ustanovenie nahradilo povinnosť ustanovenú v § 11 ods. 1 predchádzajúceho zákona č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie (zákon o energetickej efektívnosti) a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 17/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Zníženie strát na rozvodoch v budovách bude mať pozitívny dopad na spotrebiteľov znížením nákladov za teplo, ako aj pre dodávateľov teplej vody podľa zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov, ktorí doposiaľ nemohli ovplyvniť straty v rozvodoch teplej vody v budovách a podľa platných predpisov v oblasti regulácie sieťových odvetví boli znevýhodňovaní.

Z dôvodu optimalizácie dodávky teplej vody je nanajvýš vhodné, aby izoláciu rozvodov realizovali aj vlastníci budov, ktorým zákon túto povinnosť neukladá, ale sú zásobovaní z rovnakého tepelného okruhu, ako vlastníci, ktorých sa táto povinnosť týka.

Povinnosť sa týka aj vlastníkov resp. správcov verejných budov, avšak vlastník dotknutej budovy môže požiadať Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky o odklad splnenia tejto povinnosti o dva roky, ak preukáže, že pripravuje alebo realizuje projekt opatrení na dosiahnutie efektívnosti pri používaní energie vo väčšom rozsahu ako ustanovuje zákon o energetickej efektívnosti.

Návrh vyhlášky je v súlade s Ústavou SR, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná a zákonmi, súčasne je v súlade s právom Európskej únie.

Predložený návrh vyhlášky nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, životné prostredie a informatizáciu spoločnosti a nemá ani sociálne vplyvy.

Návrh vyhlášky sa predkladá bez rozporov.

Účinnosť vyhlášky sa navrhuje od 1. decembra 2015.


Armacell Foamglas Isover Kaimann Knauf Paroc Rockwool