Doprava zadarmo na technické izolácie nad 120€ | 15% zľava na technické izolácie nad 600€

Silné stránky kamennej vlny - obnoviteľnosť

Výroba kamennej vlny začína odmeriavaním prírodných surovín (čadič, bazalt alebo gabro), ktoré putujú do špeciálnej kupolovej pece. Ako palivo sa používa koks. V priebehu tavenia sa vytvorí teplota okolo 1500 °C a z minerálneho kameniva sa stáva láva.

Tekutá hmota steká na špeciálne disky rotujúce rýchlosťou niekoľko tisíc otáčok za minútu. Disky rozstriekavajú tečúcu lávu a pretvárajú ju na vlákna, ktoré sa chladia vzduchom a padajú do usadzovacej komory v podobe vlny. Počas tvorby vlákien sa pridávajú spojivá a hydrofóbne látky.

 

Vzniká vlnený koberec, ktorý mieri na technologickú linku. Tu sa formuje stláčaním a lisovaním vlákien. Následne putuje do vytvrdzovacej komory, kde sa zohrieva na teplotu okolo 200 °C. Táto teplota umožňuje polymerizáciu spojiva (živice) a stabilizáciu materiálu pred konečnou úpravou.
Potom sa izolačný materiál ochladí. Na konci výrobného procesu sa kamenná vlna nareže na požadované rozmery dosiek alebo pásov. Výrobný odpad sa spätne lisuje na brikety a znovu sa využíva ako vstupná surovina vo výrobnom procese.

Vedeli ste, že..?

Kamenná vlna je vďaka prírodnému pôvodu plne recyklovateľná. Podieľa sa tak na znižovaní dopadov výrobného procesu na životné prostredie. Planéta Zem vyprodukuje 38 000 krát viac kameňa, ako ROCKWOOL potrebuje na ročnú výrobu kamennej vlny.

Súvisiace produkty


Armacell Foamglas Isover Kaimann Knauf Paroc Rockwool