Popredný svetový výrobca izolácií z kamennej minerálnej vlny ROCKWOOL investoval od roku 2013 do súčasnosti vo svojom českom výrobnom závode 40 miliónov eur do modernizácie výroby, výstavby skladovacích plôch a revitalizácie areálu.

Spoločnosť prijala 90 nových zamestnancov a prehĺbila spoluprácu s dodávateľmi z Bohumína i Moravskosliezskeho kraja. Bohumínsky závod sa tak stal novým výrobným a logistickým centrom technických izolácií celej skupiny ROCKWOOL Group pre strednú a východnú Európu.

Hlavným cieľom rozsiahlych investícií skupiny ROCKWOOL Group v Bohumíne bolo posilnenie pozície na európskom trhu ako aj posilnenie konkurencieschopnosti značky ROCKWOOL v oblasti technických izolácií. „Štyridsať miliónovú investíciu sme si zaslúžili vďaka výbornému technickému zázemiu, strategickej polohe a vysokej kvalite a produktivite práce našich zamestnancov,“ popisuje dôvody realizácie investície v Bohumíne marketingový manažér Josef Mik.

TECHNICKÉ IZOLÁCIE pre priemysel a technické zariadenia budov sú v sieti AZ FLEX, s.r.o. dostupnejšie v malom i väčšom objeme. Sortiment izolácii je široký, k dispozícii sú potrubné izolácie, skružovateľné pásy a izolačné dosky pre rovné plochy.

Veľkú časť investícií použil ROCKWOOL na postavenie troch výrobných liniek pre výrobu technických izolácii. Nové linky nadväzujú na primárnu linku, s ročnou kapacitou 65 000 ton, vyrábajúcu kamennú minerálnu vlnu ako polotovar. Projekt ďalej zahŕňal výstavbu budov pre skladovanie, manipuláciu a expedíciu výrobkov. Tiež revitalizáciu vnútorného areálu závodu v Bohumíne a spevnenie plochy vonkajších skladov.
Investícia ešte pomohla zlepšiť oblasť výroby týkajúcu sa manipulácie s odpadmi. Kamenná vlna je plne recyklovateľným materiálom a inštalácia nového zariadenia výrazne zvýšila podiel výrobného odpadu, ktorý sa recykláciou vráti späť do výroby vo forme brikiet. „Nedávno bola navyše schválená takmer 2,5 miliónová investícia do technológií , ktoré nám umožnia ďalšie zníženie emisií oxidov síry a znečisťujúcich látok vypúšťaných do ovzdušia,“ približuje jeden z nových investičných projektov manažér ISO, kvality a životného prostredia Andrzej Macura.
 
ROCKWOOL má v Českej republike obchodné zastúpenie od roku 1995 a na Slovensku od roku 1998. Vlastnú výrobu kamennej vlny odštartoval rovnako v roku 1998. Bohumínsky závod aktuálne zamestnáva 245 ľudí a v minulom roku mal tržby takmer 33 miliónov eur. V celej skupine ROCKWOOL Group pracuje vyše 10 000 zamestnancov v 30 krajinách a v roku 2014 dosiahla tržby viac ako 2 miliardy EUR. Centrála skupiny je v dánskom meste Hedehusene. V celom Moravskosliezskom kraji spolupracuje ROCKWOOL s takmer 200 priamymi dodávateľmi, z toho je 40 spoločností priamo z Bohumína.  Rockwool Technické Izolácie - modernizácia závodu (1)
V Českej a Slovenskej republike distribuuje výrobky z kamennej minerálnej vlny výhradne prostredníctvom distribučných sietí a špecializovaných veľkoobchodov na TECHNICKÉ IZOLÁCIE. Bohumínsky závod vlastní niekoľko ochranných známok a patentov, je členom Asociácie výrobcov minerálnej vlny, Cechu pre zatepľovanie budov a ďalších. Dlhodobo spolupracuje s českými i slovenskými certifikačnými úradmi, skúšobnými inštitúciami, univerzitami, architektmi aj autorizovanými stavebnými inžiniermi či technikmi.

ROCKWOOL, a.s. a ROCKWOOL Slovensk o s.r.o. patria do skupiny ROCKWOOL Group, popredného svetového výrobcu produktov a systémových riešení na báze kamennej minerálnej vlny. Tie prispievajú k zvýšeniu energetickej účinnosti, požiarnej odolnosti a zlepšeniu akustiky stavebných objektov.

 rockwool-technicke-izolacie-modernizacia-zavodu-5
Výrobky z kamennej vlny sú z prírodného materiálu, recyklovateľné a šetrné k životnému prostrediu. Kamenná minerálna vlna je nehorľavý izolačný materiál, ktorý prispieva k požiarnej bezpečnosti stavieb, tlmí hluk, dlhodobo drží tvar a zachováva priedušnosť stien. Použitie kamennej vlny ako tepelnej izolácie prináša majiteľom domov, bytov i nebytových priestorov zníženie nákladov na energie spojených s vykurovaním či chladením. Základnou surovinou pre výrobu kamennej minerálnej vlny je čadič.
Technické izolácie ROCKWOOL dodávala spoločnosť AZ FLEX, s.r.o. napríklad na stavbu regeneračného kotla v Mondi SCP, na megakomplex distrubučného centra LIDL, na obchodné centrum Central a na množstvo ďalších projektov v segmente TZB aj priemyslu. Z českých referenčných stavieb spomenieme stavbu najvyššej administratívnej budovy v Českej republike brnenský AZ Tower, ktorý meria 111 metrov. Produkty z kamennej vlny boli tiež použité na 148 metrovú elektráreň Ledvice, ktorá je najvyššia priemyselná budova v ČR. mondi_scp_ruzomberok_300x200