Inštalácia stropného pohľadu sa môže zdať náročná, pri dodržaní niekoľkých jednoduchých krokov ju ale zvládne každý domáci kutil.

1. Základom je určenie výšky stropného podhľadu. Murárskou ceruzkou si nakreslíme čiaru po obvode miestnosti. Dôležité je použiť vhodný nivelizačný prostriedok, aby bola čiara vodorovná! Minimálna výška dutiny nad stropným podhľadom musí byť 120 mm.

2. Podľa nakreslenej čiary pripevníme obvodové lišty. Podľa materiálu obvodových stien volíme vhodné ukotvenie ku konštrukcii. Jednotlivé kotviace body by nemali byť vzdialené viac ako 400 mm.

ukotvenieciarazaklad

3. Podľa dĺžky dlhých priečnych profilov (najčastejšie 1200 mm alebo 1800 mm) si určíme miesta ukotvenia konštrukcie o strop. Na tieto upevníme stropné kotvy, na ktorých bude konštrukcia zavesená. Pripevníme stropné závesy. Najčastejšie to býva závitová tyč s príslušnými doplnkami, prípadne rýchlozáves tvorený drôtom s hákom a pružinovým klipom.

4. Pomocou pripravených závesov nasadíme hlavné profily. Ak je dĺžka miestnosti väčšia ako dĺžka hlavných profilov, je potrebné ich spojiť pomocou koncových klipov. Celkovú dĺžku prispôsobím miestnosti tak, že nožnicami na plech profily skrátime. Samozrejmosťou je priebežná kontrola ich vodorovnej polohy. Dôležité je, aby všetky vyrazené otvory v profiloch boli v rovine. To môžeme kontrolovať napr. šnúrkou.

5. Na hlavné profily namontujeme každých 600 mm dlhé priečne profily (najčastejšie 1200 mm alebo 1800mm). Takto nám vznikne raster 1200/1800 x 600 mm. Do takto vytvoreného rastru montujeme krátke (600 mm) priečne profily. Vznikne nám tým požadovaný raster 600 x 600 mm. Už dopredu je však potrebné myslieť na ukončenie pri stenách. To by nikdy nemalo byť menšie ako polovica kazetového podhľadu, čiže 300mm. Príklad: radšej volíme obe krajové dosky 400 mm ako jednu celú 600 mm a druhú 200 mm.

6. Pristúpime k inštalácii dosiek. Je potrebné dbať na čistotu, preto je ideálne pracovať v čistých bavlnených rukaviciach. Montáž prebieha tak, že kazety diagonálne zdvihneme nad konštrukciu a zhora vložíme do pripraveného rastru. Ako prvé by sme mali osádzať dosky v miestach uchytenia závesov – z dôvodu možného poškodenia dosky o jeho vyčnievajúcu časť – a okrajové dosky. Zmenu tvaru a dĺžky v rohoch a pri stenách robíme ostrým pracovným nožom – vhodné sú olamovacie nože s výmennými čepeľami.dobre_zle

Teraz už sa môžeme kochať z dobre vykonanej práce. Správne zvolené podhľadové stropné kazety okrem estetiky prinášajú mnoho ďalších pozitív – napr. odolnosť voči ohňu, zvukovú pohltivosť/odrazivosť a pod. Nezabudnite preto pri výbere aj na tieto dôležité parametre.